Budyń waniliowy – przysmak dla dzieci

budyń waniliowy

Budyń waniliowy kojarzy się ze smakami dzieciństwa, wakacjami u babci i słodyczą, która ma niepowtarzalny smak. Dlaczego warto robić budyń waniliowy dla dzieci?

Budyń waniliowy- zalety

Budyń jest przygotowany na bazie mleka. Należy pamiętać o tym, że jest to źródło wapnia, które jest niezbędny, by dziecko prawidłowo rosło. Mineralizacja uzębienia, wzrost kości oraz prawidłowe krzepniecie krwi to cechy, za które odpowiada prawidłowa ilość wapnia w organizmie.

Niestety budyń waniliowy w ostatnich latach jest unikany przez część mam, które obawiają się alergii na białko lub nietolerancji laktozy. Należy jednak pamiętać, że są to schorzenia, które dotyczą niewielkiej grupy dzieci. Dla dzieci zdrowych, które nie mają problemów budyń waniliowy to zdrowy i jednocześnie bardzo smaczny deser.

Dzieci, które borykają się z nietolerancją laktozy nie muszą jednak rezygnować z budyniu. Budyń waniliowy zawsze można przygotować na bazie mleka bezlaktozowego.

Warto pamiętać, że budyń waniliowy to również ciekawy pomysł na rozszerzenie diety malucha, który dopiero poznaje nowe smaki. Dosyć stała konsystencja jest łatwa do zjedzenia dla dziecka. Jednocześnie nie są potrzebne maluchowi ząbki, by pogryźć pokarm.

Budyń waniliowy to posiłek lekkostrawny, który zawsze sprawdza się, gdy dzieci przechodzą różne dolegliwości. Przeziębienie, w czasie którego boli gardło, biegunka czy problemy żołądkowe to momenty, w których warto wykorzystać budyń waniliowy, by przygotować dziecku smaczny i łatwo dostępny posiłek.

W tym dziale  Czy warto kupować produkty ekologiczne?

Jak przygotować budyń waniliowy?

Budyń dostępny jest w wielu formach. Najłatwiejsze jest przygotowanie budyniu z proszku. Należy go rozpuścić w odpowiedniej ilości mleka, która określona jest na opakowaniu. Następnie należy dolać do podgrzanego mleka, dobrze rozmieszać i chwilę pogotować. Jest to szybki i prosty sposób na pożywną przekąskę.

Można również budyń waniliowy przygotować samodzielnie. Wystarczy 500 ml mleka oraz 2 żółtka wymieszać w rondelku tak, by stanowiły jednolitą masę. Należy zadbać, by nie było grudek a konsystencja była jednolita. Warto pamiętać, że do tego przepisu można dodać odrobinę masła, które sprawi, że budyń będzie bardziej treściwy, co w przypadku niejadków jest idealnym sposobem na dostarczenie odpowiedniej dawki kalorycznej. Całość przygotowujemy na delikatnym ogniu.

Koniecznie trzeba pamiętać, że z całości mleka należy odlać odrobinę, w której wymieszamy 30 g skrobi ziemniaczanej. Powstałą mieszankę należy dodać do reszty budyniu, gdy powstanie zwarta masa.

Budyń waniliowy można uzyskać wykorzystując cukier waniliowy, ale używając laski wanilii, z której uzyskamy bardziej esencjonalny zapach i smak. Należy według uznania odkroić kawałek laski wanilii, usunąć z niej ziarna. Laskę wanilii można rozdrobnić na tarce. Wanilie wrzucamy już, gdy budyń zaczyna przyjmować stałą konsystencję.

Całość mieszamy do momentu, aż zgęstnieje. Dziecko będzie zachwycone, gdy budyń waniliowy zostanie podany z truskawkami bądź malinami.

W tym dziale  Co jeść zamiast słodyczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obliczenia-bmi.pl