Odbudowa Uzębienia i Utrzymanie Zdrowia Jamy Ustnej: Rehabilitacja Stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna

Problemy z zębami prędzej czy później pojawiają się u każdego, mogą się nasilać zwłaszcza z wiekiem. Częściej też występują u osób niedbających należycie o higienę jamy ustnej. Czasami potrzebna jest rehabilitacja stomatologiczna. Nie każdy wie, że w ogóle istnieje taka dziedzina stomatologii. Czym ona się zajmuje i kto potrzebuje zazwyczaj rehabilitacji stomatologicznej? Na te oraz inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Co to jest rehabilitacja stomatologiczna?

Jest to odnoga fizjoterapii, która szczególną uwagę poświęca bólom szyi, skroni oraz żuchwy, i wszelkim dolegliwościom bólowym związanym z tymi obszarami ciała. Schorzenia mogą wynikać z różnych przyczyn, czasem poważniejszych, a czasem zdawać by się mogło, że zupełnie błahych, lecz nigdy nie powinno się tego bagatelizować. Rehabilitacja dentystyczna jest stosunkowo młodą dziedziną, która dopiero się rozwija, ale już teraz wielu pacjentów korzysta z jej dobrodziejstw.

U kogo są wskazania do rehabilitacji?

Rehabilitacja dotyczy nie tylko osób starszych, ale może być koniecznością także u młodych pacjentów. Zazwyczaj wskazaniem jest uporczywy ból, który nie mija samoistnie i powoduje dyskomfort, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie danej osoby. Przyczynami bólu w obrębie żuchwy, szyi czy czaszki mogą być:
– przebyte urazy i choroby, zwłaszcza dotyczące uzębienia i leczenia stomatologicznego;
– stres;
– złe nawyki żywieniowe i nieprawidłowy tryb życia związany ze zbyt małą ilością ruchu;
– nałogowe życie gumy;
– próchnica, braki w uzębieniu, zaniki tkanki kostnej;
– obgryzanie paznokci;
– zaniedbanie higieny jamy ustnej.
Wiele ze wskazanych powyżej przyczyn może dotyczyć zupełnie młodych osób, w tym także nastolatków i dzieci. Mogą one występować latami, zanim dadzą konkretne objawy bólowe, lecz zazwyczaj są bardzo uciążliwe, gdy już wystąpią.

W tym dziale  Co zrobić, by nie wyglądać na zmęczonego?

Jakie są metody rehabilitacji stomatologicznej?

Metody rehabilitacji stomatologicznej są dobierane bezpośrednio do przyczyny bólu, na który uskarża się konkretny pacjent. Czasem wystarczy ograniczyć się do zmiany sposobu odżywiania pacjenta i utworzenia dla niego nowego planu w zakresie ruchu fizycznego. W przypadkach, gdy dolegliwości są związane z próchnicą i ubytkami zębowymi, należy podjąć leczenie stomatologiczne w tym zakresie. Generalnie nowoczesne metody rehabilitacji stomatologicznej dzielą się na:
– metody manualne;
– leczenie wad postawy;
– kinezyterapię;
– terapię fizykalną.
Kinezyterapia jest ciekawym rozwiązaniem polegającym na rozruszaniu mięśni twarzy oraz odpowiednich ćwiczeniach mięśni. Daje zadowalające rezultaty u wielu pacjentów.

Rehabilitacja stomatologiczna – co warto jeszcze o niej wiedzieć?

Rehabilitacja stomatologiczna jest potrzebna nie tylko, gdy coś już konkretnie boli, ale także w innych sytuacjach. Mogą to być np. szumy uszne, łzawienie oczu, samoistne zamykanie i otwieranie ust, czy problemy z przełykaniem pokarmów. W każdej sytuacji wątpliwej trzeba skonsultować się ze specjalistą.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obliczenia-bmi.pl