Zdrowy styl życia w zasięgu ręki: Porady dotyczące żywienia, aktywności fizycznej i regeneracji.

Dieta

Jeżeli chcemy żyć dłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem do później starości, warto już w młodości zadbać o prowadzenie zdrowego stylu życia. Wbrew pozorom nie jest to trudne, wymaga jednak zmiany pewnych nawyków na stałe. Konieczna będzie zmiana diety oraz wprowadzenie do życia regularnej aktywności fizycznej.

Jak zadbać o odpowiednią dietę?

Zdrowy styl życia nie jest możliwy bez odpowiedniej diety – wystarczy tylko zapoznać się z wytycznymi pochodzącymi z Instytutu Żywności i Żywienia. Według nich każdego należy spożywać produkty z różnych grup żywnościowych. Osoby prowadzące zdrowy styl życia powinny spożywać codziennie możliwie jak najbardziej urozmaicone posiłki.

Codzienna dieta powinna zawierać nie tylko odpowiednią ilość kalorii (dopasowaną do potrzeb danego organizmu), ale również odpowiednią porcję składników odżywczych, czyli białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. W zdrowej diecie głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe. Dobrym nawykiem będzie włączenie do codziennego jadłospisu mleka oraz produktów powstałych na jego bazie. Co oczywiste w codziennym menu nie może zabraknąć dużej ilości warzyw i owoców.

A co z tak lubianym mięsem? Nie jest ono zakazane w codziennej diecie, warto jednak pamiętać, że dla zachowania dobrego zdrowia należy ograniczyć jego spożywanie, zastępując produktami znacznie bardziej wartościowymi. Doskonałą alternatywą dla mięsa są ryby i rośliny strączkowe.
Zdrowa dieta zawiera 5 posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu.

W tym dziale  Savoir-vivre na stole

Aktywność fizyczna jako jeden z ważniejszych elementów zdrowego stylu życia

Odpowiednio zbilansowana dieta to jednak nie wszystko. Zdrowy styl życia wymaga również choćby minimalnej aktywności fizycznej. Codzienny wysiłek to nie tylko możliwość kontroli masy ciała. To także mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na współczesne choroby cywilizacyjne takie jak rak, depresja, cukrzyca, choroby serca czy układu krążenia.

Dla dorosłego człowieka wystarczy nawet 30 minut ćwiczeń dziennie (o umiarkowanej intensywności) przez 5 dni w tygodniu. Przy bardziej intensywnych ćwiczeniach wystarczy 20 minut przez 3 dni w tygodniu.

Aktywność fizyczna może być przyjemnością, a nie obowiązkiem, pod warunkiem że postawimy na czynności, które lubimy wykonywać. Może być to na przykład jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenie na siłowni czy jogging. Nawet długi spacer w umiarkowanym tempie wykonywany każdego dnia może poprawić samopoczucie i zdrowie.

Regeneracja

Dieta i ćwiczenia są bardzo ważne, jednak warto również pamiętać o tym, że dla organizmu istotna jest także regeneracja. Dlatego też należy zadbać o komfortowy i odpowiednio długi sen. Osoby dorosłe powinny spać 7-9 godzin.

Zdrowe i smaczne produkty, które doskonale sprawdzą się w dobrze zbilansowanej diecie, można znaleźć w sklepie internetowym https://e-spar.com.pl/kategoria/dla-zdrowia/894. Tylko tam znajdziecie bardzo duży wybór różnego rodzaju produktów, które sprawią, że zdrowe żywienie nie stanie się koniecznością, a wyłącznie przyjemnością.

W tym dziale  Zakupy z dostawą do domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obliczenia-bmi.pl