Co warto wiedzieć o chirurgii ogólnej?

chiurgia ogolna

Chirurgia ogólna to dziedzina medycyny, która ma najszerszy profil leczenia i diagnostyki we wszystkich dziedzinach chirurgicznych. Jej głównym zadaniem jest rozpoznawanie i leczenie operacyjne. Z tej jakże rozległej dziedziny wykształciły się zarówno samodzielne gałęzie takie jak – ginekologia, urologia, chirurgia szczękowa, anestezjologia jak i podspecjalności – kardiochirurgia, chirurgia urazowa, chirurgia dziecięca i plastyczna.

Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Głównym zadaniem chirurga ogólnego jest diagnoza oraz leczenie schorzeń tkanek miękkich rozmieszczonych w niemal wszystkich rejonach ciała, czyli narządów wewnętrznych, skóry, tanki podskórnej oraz mięśni. Ku zaskoczeniu wielu pacjentów, lekarze bardzo często stosują metody nieoperacyjne (inaczej zachowawcze) oraz zabiegowe. W przeciwieństwie do innych specjalizacji chirurgicznych, skupia się głównie na chorobach skóry, urazach kończyn, chorobach przewodu pokarmowego oraz narządach jamy brzusznej. Chirurg ogólny jest lekarzem, który szacuje występujące ryzyko i wybiera najmniej ryzykowną metodę leczenia. Niejednokrotnie rezygnuje z wykonania zabiegu, którego komplikacje mogłyby spowodować nieodwracalne skutki dla pacjenta. Biorąc pod uwagę bardzo dużą odpowiedzialność chirurga, musi on posiadać szeroki zakres wiedzy.

Jak przygotować się do operacji?

Podstawą dobrego samopoczucia przed i po operacji jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Pierwszym krokiem, który musi wykonać pacjent jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza. Celem wizyty jest zbadanie pacjenta oraz wykonanie wywiadu, który uwzględnia aktualne oraz przebyte choroby, zażywane leki, przebyte operacje oraz reakcję na narkozę. Bardzo często lekarz wypisuje skierowanie na badania, które są niezbędne przed przystąpieniem do operacji. Tydzień przed operacją należy wykonać badania laboratoryjne oraz EKG. Co więcej należy wyrównać poziom hormonów, nadciśnienie tętnicze oraz wyleczyć wszystkie stany zapalne, które mają wpływ na występowanie stanów zapalnych.

W tym dziale  Owoce i warzywa, które warto spożywać

Tuż przed i po operacji

Kilka dni przed operacją warto zmienić swój jadłospis i przestawić się na lekkostrawne jedzenie (należy całkowicie odrzucić tłuste i smażone jedzenie, a także surowe warzywa i owoce). Do szpitala należy zabrać ze sobą skierowanie oraz wyniki badań, dowód osobisty oraz niezbędne rzeczy takie jak szlafrok, piżama, ręcznik i przybory toaletowe. Po operacji lekarz decyduje, kiedy pacjent może opuścić szpital. Wszystko zależy od jego samopoczucia oraz stanu zdrowia. Po wypisaniu każdy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie do pracy, receptę oraz wypis ze szpitala. Warto pamiętać aby uzgodnić wszystkie nurtujące kwestię z lekarzem, aby uniknąć bezradności po powrocie do domu.

 


obliczenia-bmi.pl