Naturalne olejki eteryczne – daj się odprężyć swemu ciału

 

Niezwykły i fascynujący jest wpływ zapachów na nasze ciała. Węch to pierwotny zmysł, a zapachy bezpośrednio działają na nastrój, układ odpornościowy i funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Można je stosować z powodzeniem w zaciszu własnego domu.

Olejek eteryczny obudzi wspomnienia

Każdy chyba doświadczył, że jakiś zapach obudził wspomnienia, przywołał obrazy, wprawił w dobry nastrój. Nie ma w tym żadnej magii, bowiem obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie bodźców zapachowy – kora gruszkowa – leży w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka emocji oraz ośrodka pamięci. Węch jest jedynym zmysłem, który przywołuje nie tylko obraz, ale także emocje. Niektóre zapachy mogą pobudzać zdolność zapamiętywania. W pokoju uczącego się do egzaminu studenta powinno pachnieć rozmarynem lubi lawendą, a gdy wróci po zdanym egzaminie i chciałby porządnie wypocząć powinien zadbać o rozpylenie zapachu róż – rano będzie wspominał miłe sny.

Zapachy bywają nieprzyjemne i te niestety także na nas wpływają. Na przykład smród zgniłych jajek (czyli siarkowodoru) wywoła koszmary senne. Przykre zapachy pogarszają samopoczucie, a często wywołują niepokój. Dzieje się tak w wyniku ewolucyjnego, podprogowego kojarzenia niebezpieczeństwa z męczącym, brzydkim zapachem.

Aromaterapia - zapachowy kominek

Olejki eteryczne leczą i relaksują

Nie jest to teoria na wyrost, bo skoro naukowcy udowodnili wpływ zapachów na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych, to świadomie i uważnie wybierane aromaty mogą stymulować reakcje organizmu. Kupując olejki trzeba zwrócić uwagę na to, czy produkt jest w 100% naturalny, bo są na rynku pół syntetyczne, a nawet chemiczne zapachy. Leczniczo i odprężająco zadziałają substancje powstałe z destylacji parą wodną naturalnych składników. Na etykiecie dobrego olejku powinna być wypisana botaniczna nazwa rośliny, z której olejek wyprodukowano. Niektóre olejki są drogie, bo do ich pozyskania potrzeba bardzo dużo roślin, więc tym bardziej trzeba unikać olejków, które w składzie mają jako rozpuszczalniki inne oleje i alkohole.
Nasz dom może stać się salonem aromatoterapii, gdy użyjemy tzw. wodnego kominka. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością olejków dodawanych do wody: nie powinno się mieszać więcej niż czterech zapachów, a objętość wszystkich nie może przekroczyć łącznie 10 kropli. Naturalnych olejków używa się także do masażu, dodając 30-60 kropli do 100 ml sprawdzonego balsamu do ciała lub oleju roślinnego. Wyjątkowo odprężająco i odstresowująco działają gorące kąpiele z dodatkiem aromatycznych olejków. Dodaj 15 kropli na wannę wody.

W tym dziale  Sokoterapia – pomoc w chorobach

Nie ulega wątpliwości, że zapachy mają wpływ na życie człowieka, bo mają zadziwiającą kontrolę nad naszymi mózgami. I nie tylko naszymi, bo odpowiednio dobranym zapachem możemy zadziałać na emocje i doznania innych.

 


obliczenia-bmi.pl