Twarz jest naszą wizytówką – jak zapewnić sobie odpowiednią pielęgnacje?

atopowe zapalenie skory

Twarz potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, żeby wyglądać młodo i promiennie, zwłaszcza jeśli boryka się z problemami dermatologicznymi. Skóra atopowa, nadmierne przetłuszczanie się, trądzik – to wszystko może być przyczyną poważnych kompleksów. Jak zatem zapewnić sobie właściwą i skuteczną pielęgnację?

Pielęgnacja cery musi być dostosowana do jej indywidualnych uwarunkowań i odpowiadać zmieniającym się wraz z wiekiem potrzebom. Tylko wówczas będzie prezentowała się nienagannie i stanowiła naszą najlepszą wizytówkę. Jakich kosmetyków należy używać, kiedy skóra nadmiernie się przesusza? Jakie wymagania ma skóra atopowa, a jakie tłusta?

Skóra atopowa – remisje i nawroty

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą jednostką chorobową, która objawia się patologicznym przesuszaniem skóry, powstawaniem zmian liszajowatych, swędzeniem oraz łuszczeniem naskórka. W większości przypadków chorzy skarżą się również na pogrubienie skóry w miejscach powstawania zmian. Pierwsze objawy pojawiają się już w wieku wczesnodziecięcym – u 90 procent chorych występują one przez ukończeniem 5 roku życia. Skóra atopowa charakteryzuje się również częstymi stanami remisji, które przeplatają się z nawrotem objawów. Lekarze przypuszczają, że schorzenie to ma charakter genetyczny.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Do tej pory medycyna nie znalazła skutecznego lekarstwa na to schorzenie, możemy jedynie łagodzić stany zapalne i nawilżać skórę, np. stosując łagodne emolienty, które nie podrażniają wrażliwego naskórka. Trzeba bardzo starannie dobierać kosmetyki używane do mycia, unikać stosowania produktów zawierających silne detergenty, żeby nie dopuścić do wystąpienia podrażnień. Emolienty, czyli substancje natłuszczające skórę powinny być używane regularnie, nawet jeśli skóra atopowa jest akurat w fazie remisji. Dzięki ich łagodnemu działaniu cera odczuwa zdecydowaną ulgę – zmniejsza się uczucie świądu, przestajemy rozdrapywać podrażnione i zaczerwienione miejsca.

W tym dziale  Korzyści wynikające z noszenia soczewek kontaktowych

Pielęgnacja cery tłustej

Nie tylko skóra atopowa potrzebuje szczególnej pielęgnacji – również nadmierne wydzielanie sebum może być przyczyną problemów dermatologicznych. Nieumiejętne postępowanie z cerą tłustą często prowadzi do zmian trądzikowych, które niejednokrotnie zostawiają widoczne blizny. Tłusta cera z tendencją do trądziku powinna więc być regularnie oczyszczana za pomocą łagodnych kosmetyków antybakteryjnych. Nie można jednak na tym poprzestać – trzeba bowiem pamiętać, że zbytnie wysuszanie cery tłustej skutkuje wzmożoną produkcją sebum. Konieczne jest więc stosowanie kremów nawilżających o właściwościach niekomedogennych (niezapychających porów). Warto też zainwestować w kremy z kwasami AHA lub BHA, które łagodnie oczyszczą cerę, zredukują wydzielanie sebum, a także rozjaśnią drobne przebarwienia.

Skóra atopowa i tłusta – pielęgnuj delikatnie

Cera tłusta, podobnie jak skóra atopowa, jest bardzo wbrew pozorom bardzo wrażliwa, jej pielęgnacja powinna więc opierać się na łagodnych składnikach myjących, które nie doprowadzą do zbytniego przesuszenia naskórka. Kategorycznie zabronione jest używanie toników z zawartością alkoholu, które tylko pozornie poprawiają stan skóry – a w efekcie doprowadzają do nasilenia łojotoku, powstawania zmian trądzikowych, a także zaognienia stanów zapalnych na skórze atopowej.


obliczenia-bmi.pl