Ból mięśni i stawów – co może oznaczać

Ból mięści i stawów

Na bóle mięśniowo-stawowe narzekają zarówno sportowcy, jak i osoby chorujące na reumatyzm. Czasami odczuwany przez nas dyskomfort jest symptomem poważnej choroby, w większości przypadków można go jednak zlikwidować, stosując preparaty wzmacniające stawy, które są dostępne bez recepty.

Ból mięśni i stawów – przyczyny

Niemal każdy z nas zna uczucie dyskomfortu związane z silnym bólem mięśniowo-stawowym, który zwiastuje nadchodzącą grypę. Przyczyn pojawiania się tego typu dolegliwości jest jednak o wiele więcej. Mogą być one związane na przykład z niedoczynnością tarczycy, która objawia się m.in. sztywnieniem obręczy barkowej i biodrowej oraz uciążliwymi skurczami mięśni. Częściej jednak ból staje się jednym z pierwszych symptomów choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Wbrew pozorom schorzenia te nie dotyczą wyłącznie ludzi w podeszłym wieku, zapadają na nie także osoby, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia, dlatego nigdy nie lekceważmy długotrwałego bólu mięśni i stawów. Powodem do niepokoju powinien być również ból stawów poprzedzony gorączką, złym samopoczuciem i rumieniem, który wystąpił po ugryzieniu przez kleszcza. Takie symptomy mogą sygnalizować zachorowanie na boreliozę. Z kolei długotrwały ból mięśni połączony z ogólnym poczuciem osłabienia, zawrotami głowy oraz stanami podgorączkowymi to częste objawy zespołu przewlekłego zmęczenia. Jeżeli podejrzewamy u siebie zachorowanie na którąś z tych chorób, skontaktujmy się z lekarzem, ponieważ wymagają one kompleksowego leczenia. W innych przypadkach pomóc nam mogą dostępne w aptekach preparaty wzmacniające stawy.

W tym dziale  Napoje gazowane – łatwy sposób na zatrucie organizmu

Przekleństwo sportowców

Na bóle mięśni i stawów narzekają często sportowcy, którzy ćwiczą zbyt intensywnie i w rezultacie zaczynają cierpieć na syndrom przetrenowania. Jego przykrym następstwem może być uszkodzenie włókien mięśniowych, które znacznie wydłuża czas rekonwalescencji. W przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia ból może być też wynikiem urazu takiego jak zwichnięcie kostki lub stłuczenie na skutek upadku. Na poczucie dyskomfortu związanego z bólem mięśniowo-stawowym skarżą się jednak także pracownicy biurowi, którzy spędzają wiele godzin, siedząc przed komputerem w nieprawidłowej pozycji i nadmiernie obciążając dolne partie kręgosłupa. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku warto przyspieszyć proces leczenia, przyjmując preparaty wzmacniające stawy, bogate w glukozaminę, kolagen, wapń i witaminę C.

Istnieją różne przyczyny bólu mięśni i stawów, lecz jeżeli zaczniemy go odczuwać, nie lekceważmy swoich dolegliwości i skonsultujmy się z lekarzem. Dzięki temu szybko rozpoczniemy kurację, która pozwoli nam odzyskać sprawność i dobre samopoczucie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obliczenia-bmi.pl