Leki przeciwbólowe, co wybrać

jak radzic sobie z bolem

Każdy ma nieco inny próg bólu, jednak nawet jeśli jest on wysoki, zdarzają się sytuacje, gdy ciężko obyć się bez leków łagodzących negatywne odczucie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych środków przeciwbólowych. Jak wybrać najlepszy i najskuteczniejszy w danym wypadku lek?

Jakie są rodzaje leków przeciwbólowych?

Zanim sięgnie się po tabletkę, która ma zmniejszyć odczuwany ból, należy zdać sobie sprawę z tego, że jest on sygnałem wysyłanym przez organizm. W związku z tym na pewno trzeba zastanowić się, co może oznaczać i w razie potrzeby podjąć również inne kroki, chociażby umówić się na wizytę u lekarza. Kolejna istotna sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę przed zażyciem środka przeciwbólowego, to sprawdzenie jego składu oraz zaleceń do stosowania. Preparaty, które można kupić bez recepty w celu zminimalizowania dolegliwości bólowych, dzielą się na dwie grupy – niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz paracetamol. W pierwszej z nich znajdują się ibuprofen, naproxen, diclofenac, kwas acetylosalicylowy. Wszystkie one mają podobne działanie, ale różne osoby mogą reagować na nie nieco inaczej. Poza tym zdarza się, że ktoś jest uczulony przykładowo na kwas acetylosalicylowy, czyli na aspirynę. Nie należy jej też stosować w ciąży czy podczas karmienia piersią, podobnie jak kilku innych leków.

W tym dziale  Problemy z wątrobą? Jest na to sposób

 

Środki łagodzące ból powinno przyjmować się wówczas, gdy nie jest on jeszcze bardzo silny. Zdarza się jednak tak, że pomimo ich zażycia problem wciąż narasta. Wówczas lepiej wziąć lek z innej grupy, niż kolejną dawkę tego samego. Dlatego warto mieć w swojej apteczce dwa różne środki przeciwbólowe, ale każdy innego rodzaju, czyli NLPZ i paracetamol. Ilość ta może się zwiększać, kiedy ktoś chce mieć zapas leków na różne rodzaje dolegliwości. Jedną z najczęstszych jest ból pleców, a kiedy jest naprawdę duży, uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

 

Jaki lek przeciwbólowy warto wybrać?

Środek, który ma pomóc w kłopotach z kręgosłupem, powinien być mocny, jeśli chodzi o działanie przeciwbólowe, ale jednocześnie łagodny dla żołądka i bezpieczny dla organizmu. Doskonałym przykładem takiego właśnie niesteroidowego leku przeciwzapalnego jest Opokan. Jego główny składnik to meloksykam, który występuje tu w dużej dawce (7,5 mg). W związku z tym Opokan charakteryzuje się wyjątkową skutecznością, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jednocześnie lek ten jest na tyle bezpieczny, że został dopuszczony do sprzedaży bez recepty. Przynosi ulgę w przypadku bólów reumatycznych oraz kostno-stawowych, czyli jest jak najbardziej odpowiedni na dolegliwości dotyczące pleców i kręgosłupa.

 

Wyżej była mowa o tym, że kiedy na przykład lek z grupy NLPZ okazuje się niewystarczający, wówczas należy sięgnąć po paracetamol. Jednak jeśli zastosuje się Opokan, nie będzie już takiej potrzeby. Oczywiście warto mieć w apteczce środek zawierający paracetamol, ale po to by zażyć go, gdy boli głowa czy ząb. Czyli wybierając lek trzeba kierować się tym, czy faktycznie będzie najlepszy w przypadku danej dolegliwości. Warto też pamiętać, że zwykle im bardziej jest uniwersalny, tym słabiej działa. Dlatego kiedy bolą mięśnie, stawy czy dokucza reumatyzm, należy postawić na Opokan – optymalną pomoc w konkretnych przypadkach.

W tym dziale  Jak poprawić kształt ust?

obliczenia-bmi.pl