Coraz więcej osób z wadą wzroku decyduje się na soczewki kontaktowe. Kluczem do odpowiedniego korzystania z nich jest utrzymanie higieny oraz codzienna pielęgnacja soczewek. Zapobiega to infekcjom oraz problemom zdrowotnym oczu, co na dłuższą metę wpływa na jakość widzenia. Jak więc właściwie dbać o szkła kontaktowe, aby nie narazić się niepotrzebnie na choroby oczu?
W jaki sposób czyścić soczewki?
Do każdego rodzaju szkieł kontaktowych należy dobrać odpowiednią pielęgnację. Najprościej jest kiedy użytkownik zdecyduje się na soczewki jednodniowe, jednakże są one niestety najdroższą z możliwych opcji. W takim przypadku same szkła kontaktowe wyrzuca się każdorazowo po użyciu, co automatycznie zwalnia właściciela z obowiązku czyszczenia ich po ściągnięciu. Należy skupić się wtedy na higienie rąk. Przed założeniem soczewek powinno się dokładnie umyć dłonie, najlepiej mydłem antybakteryjnym w płynie, następnie osuszyć je (nie używając do tego strzępiącego się ręcznika) i przystąpić do aplikacji szkieł kontaktowych. Należy wystrzegać się mydeł nawilżających lub tych na bazie oleju, gdyż zostawiają one osad który może przedostać się na soczewki.
Podczas korzystania z soczewek wielokrotnego użytku, pielęgnacja jest nieco bardziej złożona. Oprócz samej higieny rąk, wymagane jest też czyszczenie szkieł kontaktowych każdorazowo przed założeniem i po ich ściągnięciu. Ważnym jest aby nie używać w tym celu wody sterylnej lub wody z kranu, kropli do oczu, roztworu soli czy też śliny. Do oczyszczania soczewek powinno się używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonego do tego płynu wielofunkcyjnego do pielęgnacji soczewek. Warto zwrócić uwagę na to aby płyn był świeży i nieprzeterminowany.
Kiedy wszystkie powyższe porady zostaną zastosowane można przejść do samego czyszczenia soczewek – ale jak zrobić to prawidłowo? Należy wyjąć soczewkę i położyć ją na środku dłoni, następnie opłukać wielofunkcyjnym roztworem do soczewek i masować soczewkę opuszkiem palca usuwając z niej tym samym ewentualne zanieczyszczenia. Później wystarczy przepłukać soczewkę raz jeszcze i założyć na oko. Czynność powtórzyć dla drugiej soczewki.
Jak odpowiednio przechowywać soczewki?
Aby uniknąć infekcji oczu powinno się zwrócić uwagę nie tylko na samą pielęgnacje i czyszczenie szkieł kontaktowych ale również na ich przechowywanie. Soczewki należy przetrzymywać w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, wypełnionym płynem wielofunkcyjnym do soczewek, tak aby przykrywał on je w całości. Po aplikacji szkieł, należy wylać resztę płynu z pojemniczka (nie wolno przechowywać soczewki wielokrotnie w tym samym płynie!), opłukać go w świeżym płynie i zostawić „do góry nogami” na czystej ściereczce do wyschnięcia.
Warto pamiętać aby nie czyścić pojemnika w wodzie z kranu, która może zawierać różnorakie zanieczyszczenia. Nie należy też zostawiać pojemnika w wilgotnych pomieszczeniach, brudnych miejscach lub blisko toalety gdyż może to skutkować nagromadzeniem się pleśni i drobnoustrojów. Poza tym, trzeba pamiętać aby dla większego bezpieczeństwa i higieny wystrzegać się używania jednego pojemnika dłużej niż 3 miesiące oraz nigdy nie nosić soczewek kontaktowych jeżeli upłynie miesiąc od ich pierwszego otwarcia.
Zawsze należy stosować się do rad lekarza specjalisty oraz dokładnie czytać i wdrażać w życie instrukcje z ulotki, dołączone do opakowania soczewek kontaktowych czy też płynu do ich pielęgnacji.