Jaki wybrać jonizator powietrza do domu

kobieta w oknie
kobieta w oknie

Na co dzień większość czasu spędzamy w domu lub biurze, otoczeni sprzętem emitującym dużą ilość jonów dodatnich. W efekcie powietrze, którym oddychamy staje się dla nas coraz bardziej szkodliwe. Czujemy się źle i słabo. Jak można temu zaradzić? Najlepiej kupić jonizator powietrza.  

Jakie są główne zalety jonizatorów powietrza?

Najlepszym sposobem na zneutralizowanie jonów dodatnich jest wyemitowanie ujemnych. Wtedy wraca równowaga, a my nie jesteśmy bombardowani przez bakterie, zarazki oraz alergeny. Żeby cieszyć się świeżym powietrzem we własnym mieszkaniu wystarczy zdecydować się na jonizator. Dzięki niemu pozbędziemy się również zarodków grzybów i pleśni, a tym samym nieprzyjemnego zapachu.

Osoby, które regularnie używają jonizatora, dość szybko odczuwają zmianę w swoim samopoczuciu. Znikają bóle głowy, zmęczenie, objawy alergiczne, senność, kłopoty z koncentracją.

 

Jakie są rodzaje jonizatorów powietrza?

Zanim zdecydujemy się na zakup jonizatora powietrza warto dowiedzieć się jakie mamy opcje. Przede wszystkim możemy wybierać pomiędzy urządzeniami klasycznymi oraz termoemisyjnymi.

Jonizatory klasyczne, czyli ostrzowe, wytwarzają wysokie napięcie i w ten właśnie sposób możliwe staje się emitowanie jonów ujemnych. Jest ich sporo, ale są też lekkie, a tym samym niezbyt trwałe. Przy okazji wydzielane są także ozon i tlenki azotów, co jest pewną wadą tego rozwiązania. Natomiast jeśli nie zostanie przekroczony poziom 0.05 ppm, to nie jest to szkodliwe.

W tym dziale  Przydatne urządzenia kuchenne

Jonizatory termoemisyjne wytwarzają elektroklimat, który jest bardziej zbliżony do tego występującego w naturze. Najpierw powstają elektrony, a z nich emitowane są jony ujemne. Są one duże oraz trwałe.

 

Jaki jonizator powietrza najlepiej wybrać?

Z ogólnego opisu jonizatorów powietrza klasycznych i termoemisyjnych wynika, że lepiej zainwestować w ten drugi rodzaj. Jednak warto wziąć jeszcze pod uwagę następujące sprawy: wydajność, zużycie energii, przeznaczenie i zakres oddziaływania, żywotność, a także wygląd jonizatora.

Wydajność to ilość jonów emitowanych w określonej objętości powietrza, odległości oraz czasie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku jonizatorów termoemisyjnych nie jest ona podawana. Okazuje się bowiem, że urządzenia ostrzowe są bardziej wydajne, chociaż na dłuższą metę okazują się mniej skuteczne – w końcu jony są lżejsze i mniej trwałe.

Jeśli chodzi o pobór mocy, to jest on niewielki. Poza tym możne też znaleźć jonizatory, które podłącza się do komputera przez USB. To dość wygodne rozwiązanie, bo nie płacimy dodatkowo za prąd, a właśnie w okolicy tego rodzaju sprzętu wytwarzanych jest najwięcej jonów dodatnich, które wymagają zneutralizowania.

W przypadku gdy zależy nam na tym, aby jonizator objął swoim działaniem dużą powierzchnię, musimy zwrócić uwagę na podany przez producenta zakres działania. W sprzedaży znajdują się zarówno jonizatory, które mogą odświeżyć powietrze nawet na przestrzeni 50 m², jak i niewielkie urządzenia do samochodu.

W tym dziale  Wybieramy wyciskarki wolnoobrotowe do soków

Jaki okres eksploatacji mają zwykle jonizatory powietrza? Taką informację powinniśmy otrzymać od sprzedawcy, zanim wybierzemy jeden z nich. Okazuje się, że jonizatory klasyczne są zwykle bardziej trwałe.

Chyba każdemu z nas zależy na tym, żeby wszystkie przedmioty, które posiadamy w mieszkaniu ładnie się prezentowały. Dlatego kupując jonizator zwracamy też uwagę na jego wygląd. Nie są to może zbyt efektowne urządzenia, ale jednak niektóre prezentują się bardziej atrakcyjnie od innych.

Podsumowując – ciężko jest określić jednoznacznie jaki rodzaj jonizatora powietrza jest najlepszy. Trzeba wziąć pod uwagę różne ich cechy oraz parametry i wybrać najlepszą dla siebie opcję.


obliczenia-bmi.pl