Domowy ketchup z wyciskarki – bogactwo likopenu

Keczup jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych dodatków do różnego rodzaju potraw. Jego uniwersalny smak przypada do gustu chyba każdemu. Warto jednak wykonać ten pyszny dodatek samodzielnie i choć wymaga nieco przygotowania, jego drogocenne składniki wynagrodzą cały nakład pracy.

Czy keczup jest zdrowy?

Keczup jest produktem który budzi wiele wątpliwości. Często zadajemy sobie pytanie czy jest on zdrowy. Odpowiedź najczęściej jest twierdząca, bo przecież jest wykonany jest z keczupu. W założeniu zdrowy keczup rzeczywiście powinien na pierwszym miejscu swojego składu posiadać to właśnie pomidora. Jednak można się mocno zdziwić czytając niektóre etykiety, ponieważ pomidory zastępowane są przecierem lub koncentratem pomidorowym. Ponadto klasyczny keczup składa się zazwyczaj z cebuli, octu, cukru i przypraw.

Niestety wiele produktów jakie pojawiają się na sklepowych półkach oprócz tego posiada syrop glukozowo-fruktozowy, skrobię modyfikowaną, benzoesan sodu i inne barwniki. Można więc uznać, że tak „wzmocniony” produkt daleki jest od określenia go zdrowym.

Dlaczego warto samodzielnie zrobić keczup?

Wykonanie w domowych warunkach keczupu wymaga co prawda nieco pracy, jednak jego smak oraz świadomość, że jest on wykonany na bazie jedynie zdrowych składników nie można porównywać z niczym innym.

W tym dziale  Jak poprawić kształt ust?

Taki keczup najlepiej jest wykonać z dojrzałych polnych pomidorów, dzięki temu smak sosu będzie bardziej esencjonalny. Im bardziej czerwony będzie ich kolor, tym  bardziej intensywny będzie kolor finalnego produktu. Oprócz tego potrzebne będą takie składniki jak cebula, czosnek, ocet, cukier, sól, pieprz, zioła – najlepiej zmielone tuż przed podaniem do keczupu.

Wykonanie keczupu przy pomocy wyciskarki jest bardzo proste, ponieważ wiele modeli tego typu sprzętu daje możliwość wyciskania musu pomidorowego, poprzez specjalne nakładki. Pomidory należy oczyścić, następnie je sparzyć i zdjąć skórkę. Następnie dodajemy kawałki pomidorków do wyciskarki, która daje mus. Kolejnym krokiem jest dodanie przypraw i reszty dodatków. Stawiamy całość na ogniu i gotujemy nad niewielkim płomieniem przez kilka godzin. Jego konsystencja musi być gęsta, jednak jak gęsta będzie, zależy jedynie od nas. Im dłużej keczup będzie podgrzewany, tym bardziej będzie gęsty.

Wykonywanie domowej roboty keczupu jest opcją bardzo wygodną, ponieważ możemy samodzielnie modyfikować jego smak. np. poprzez dodanie śliwek, jak również ostrość dodając paprykę lub papryczkę chili.

Czym jest likopen?

Domowe keczupy warto robić również z innego powodu, a bardziej składnika, jakim jest likopen. Jego głównym źródłem są pomidory – mogą zawierać nawet do 20 mg na 100 g. O tym, że jest on obecny w tych warzywach można przekonać się samemu, bowiem to dzięki niemu  pomidory są czerwone.

W tym dziale  Zapalenie spojówek – objawy, leczenie, profilaktyka

Likopen uznawany jest za naturalny hamulec w rozwoju wielu groźnych chorób, jak np. nowotwory prostaty czy raka szyjki macicy. Wpływa również korzystanie na funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego. Osoby ze zbyt wysokim cholesterolem powinny spożywać go możliwie jak najczęściej. Ponadto należy on do rodziny karotenoidów, a więc chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed promieniowaniem UV.

Jak widać, domowy keczup jest produktem, który powinien znaleźć się w kuchni wszystkich miłośników zdrowej żywności.


obliczenia-bmi.pl