Zioła – ich właściwości i zastosowanie

zioła lezenie napary

O właściwości ziół mówili nasi dziadkowie, którzy przyklejali babkę lancetowatą na małe skaleczenia. Po okresie fascynacji farmaceutykami wytwarzanymi przez wyspecjalizowane laboratoria, zaczęliśmy przypominać sobie o ogromnym dobrodziejstwie, jakie tkwi w roślinach. Zioła sypkie można kupić w wielu sklepach. Jakie mają właściwości i zastosowanie?

Czy zioła można bezpiecznie stosować?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie nie można całkowicie rezygnować z farmaceutyków, gdyż na wiele schorzeń są one jedynym skutecznym lekarstwem, ale proces farmakologicznego leczenia wielu chorób może wspomóc ziołami lub preparatami ziołowymi. Siła drzemiąca w naturze miewa ogromną moc. Wśród roślin spotyka się zarówno bardzo zdrowe dla człowieka, jak i toksyczne. Stosując zioła trzeba więc zachować zdrowy rozsądek. Wiedza o ziołolecznictwie to potężna dziedzina nauki, którą specjaliści chętnie się dzielą. Kupując zioła sypkie, warto wybierać te pochodzące z upraw ekologicznych oraz sprzedawane w sprawdzonych sklepach.

Co znajdziemy w ziołach?

Do najważniejszych związków chemicznych zawartych w ziołach zalicza się alkaloidy, które pobudzają ośrodkowy układ nerwowy oraz działają żółciopędnie, rozkurczowo i rozgrzewająco. Antrazwiązki mają działanie przeczyszczające, a azuleny działają przeciwzapalnie i pomagają w leczeniu trudno gojących się ran. Flawonoidy regenerują, a fenole mają właściwości bakteriostatyczne i dezynfekujące. W ziołach sypkich znajdziemy także garbniki, które działają bakteriobójczo, ściągająco i przeciwzapalnie. Glikozydy nasercowe zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego i zwalniają jego czynność. Osoby chorujące na cukrzyce powinny zażywać zioła zawierające pektyny, które działają hipocholesterolemicznie i przeciwcukrzycowo.

W tym dziale  Soki z owoców i ich wpływ na ludzkie zdrowie.

Działania ziół

Zioła przeciwzapalne i dezynfekujące skórę i błony śluzowe to: babka lancetowata, cebula, czosnek, dziurawiec zwyczajny, czosnek, krwawnik pospolity, łopian, mięta pieprzowa, pokrzywa, rumianek pospolity i tatarak. Jeśli mamy kaszel, warto zrobić sobie herbatę z następujących ziół sypkich:
babka lancetowata, koper włoski, mydlinca lekarska, podbiał pospolity, prawoślaz lekarski, sosna zwyczajna, ślaz i żywokost. Z tych ziół często robi się sprzedawane w aptekach syropy na kaszel, ale można samemu zrobić nalewkę czy inhalację. Wystarczy zaleć zioła gorącą wodą. Osoby przeziębione powinny wypić sok z bzu czarnego lub lipy, które działają przeciwgorączkowo. Przeciwmiażdżycowo zaś działają: głóg jednoszyjkowy, perz właściwy i rdest ptasi. Osłaniająco na przewód pokarmowy działają: siemię lniane, kwiat lipy, podbiał pospolity i prawoślaz lekarski. Osoby, którym dokuczają biegunki lub zaparcia powinny zażyć owoc borówki czernicy lub wypić herbatkę z kory dębu (zioła sypkie trzeba zalać przegotowaną wodą). Zioła mogą zawierać związki chemiczne o silnym działaniu, więc należy przyjmować je z rozwagą. Pyszna herbatka może spowodować negatywną reakcję z przyjmowanymi lekami. W związku z tym, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, by zioła sypkie przyniosły same korzyści, a żadnych szkód.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obliczenia-bmi.pl