Nasza kuchnia: regionalne przysmaki, tradycyjne dania polskiej kuchni

nasza kuchnia

Polska kuchnia jest wbrew pozorom zróżnicowana. Można liczyć na dania lekkostrawne, oparte na jarzynach i tłuste potrawy, niezwykle sycące. Każdy region Polski ma do zaoferowania nieco inne przysmaki. Jeśli ktoś chce poznać tradycyjne smaki polskiej kuchni, to warto zdecydować się na dania regionalne. Na szczęście nadal jest sporo restauracji, które mają je w swoim menu. Wiele młodych osób niestety nie miało nawet okazji spróbować smakołyków, którymi raczyli się ich dalsi krewni.

Nasza kuchnia polska – poznaj tradycyjne dania

Na Mazurach bardzo popularne są między innymi kartacze, czyli niezwykle syte danie powstałe z ziemniaków. Przypominają pyzy, mogą mieć nadzienie grzybowe lub serowe. Nie może zabraknąć oczywiście skwarek, które podbijają walory smakowe. Na Podlasiu i Suwalszczyźnie popularna jest także babka ziemniaczana. Nie należy jednak mylić tego z ciastem. Jest to danie obiadowe, podawane głównie do piwa. Do przygotowania babki ziemniaczanej sięga się po utarte ziemniaki, skwarki z boczku lub słoniny. Całość zapieka się w piecu lub piekarniku.

Kolejną propozycją regionu Podlasia i Suwalszczyzny jest kiszka ziemniaczana. Ziemniaki są pieczone w jelicie wieprzowym wraz z boczkiem i cebulą. Na Suwalszczyźnie można śmiało zamówić bliny, na słodko lub w wersji wytrawnej. Są to placki ziemniaczane z nadzieniem w postaci doprawionego mięsa. Można także zdecydować się na opcję z grzybami lub serem. Bliny żmudzkie podaje się głównie ze sporą ilością śmietany. Mogą znaleźć się w niej dodatkowo skwarki. Na Lubelszczyźnie popularne są cebularze, czyli placki pszenne z cebulą i makiem.

W tym dziale  Pieczarki - jakie mają właściwości zdrowotne?

Jakie są popularne potrawy regionalne? Czas się o tym przekonać!

Jeśli ktoś szuka czegoś smacznego podczas upalnych dni, to idealnie sprawdzi się chłodnik litewski. Jego bazą jest maślanka lub kefir. Nie może zabraknąć oczywiście sporych ilości botwinki, jajka i ziemniaków. Z kolei na deser świetnie sprawdzają się słodkości w postaci mrowiska i sękacza. Faworki z miodem, podane z rodzynkami, makiem i wiórkami kokosowymi to niezwykle smaczne połączenie. Z kolei na danie główne można wybrać gulasz z żubra. Inną opcją są haluszki, czyli ziemniaczane kluseczki zapiekane ze śmietaną i podawane z owocami, najczęściej truskawkami i malinami.

W Wielkopolsce popularne są między innymi pyry z gzikiem. Z kolei na Podhalu warto spróbować moskoli z masłem czosnkowym. Najczęściej podaje się je z grillowanymi oscypkami, żurawiną i zupą borowikową. Jeśli ktoś chce spróbować prawdziwego podhalańskiego oscypka, to powinien odwiedzić bacówkę. Na Podhalu popularna jest również kwaśnica, czyli znane danie kuchni góralskiej. Ciekawą opcją będą także proziaki, czyli mączne placki. Podaje się je przede wszystkim z masłem, białym serem lub na słodko z marmoladą. Jako deser wspaniale sprawdzają się manty, przysmaki kuchni tatarskiej. Są to pierogi podawane z serem, polane śmietaną i sosem owocowym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

obliczenia-bmi.pl